Fidye Virüsüne Karşı Neler Yapabilirsiniz?

17.06.2017
1.029
Fidye Virüsüne Karşı Neler Yapabilirsiniz?

Son 3 Yıldır Kişi ve Kurumların korkulu rüyası haline gelen Fidye Virüsleri (diğer bilinen adlarıyla; CryptoLocker veya Ransomware) kargo, GSM Operatörü, hava yolu şirketi veya sipariş mailine benzer şekilde mail göndererek kişi ve kurumların bu mailleri açmasını veya linke tıklamasını sağlayarak sistemlerini şifreliyor ve verileri ulaşılamaz hale getiriyor. Ardından farklı tutarlarda fidye isteyerek verilerinizi tekrar geri verme teklifinde bulunuyor. Kişiler ve kurumlar olarak bu zararlı yazılımlara karşı alabileceğiniz önlemleri aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

KESİNLİKLE YEDEK ALIN…

Düzenli olarak (tavsiyemiz her gün) yedeklerinizi alın. Harici Harddisk, USB Bellek, bulut depolama alanları, farklı bilgisayar, büyük yedekleme ünitelerine yedeklerinizi alın.

Buradaki önemli nokta yedek aldığınız bu cihaz ve alanların sürekli olarak sisteminizle/bilgisayarınızla bağlantıda olmaması gerekiyor. Çünkü sisteminize bulaşacak olan fidye virüsü sisteme bağlı tüm cihazlardaki verilerinizi de şifreleyebilir.

FIREWALL (GÜVENLİK DUVARI) KULLANIN…

Kurumlar için donanımsal, kişiler için ise bireysel firewall yazılımları mevcut. Firewall sizin internet ile aranızda bir kalkan görevi görecektir. Yapacağınız özel ayarlamalar ile internetten gelecek saldırılara ve ataklara karşı daha güvende olmanızı sağlayacaktır.

ORTAK KLASÖRLERE DİKKAT!…

Şirket içerisinde server veya herhangi bir bilgisayara vereceğiniz klasöre erişim yetkilerine dikkat ediniz. Eğer bilgisayarınızdaki C: veya herhangi bir bölüm başkasının erişimine açık ise o kişi fidye yazılımından etkilendiği takdirde sizin de C: klasörünüzü şifreleyebilir. O nedenle bu tür paylaşım alanları yaratırken yetkilendirmelere dikkat edin.

 

ŞİRKET ÇALIŞANLARINI BİLGİLENDİRİN…

Fidye yazılımı ve diğer güvenlik önlemleri için şirket çalışanları ile bilgilendirme toplantıları düzenleyin. Yeni çıkan oltalama mailleri ile ilgili bilgilendirme maillerinizi güncel olarak paylaşın.

ANTİVİRÜS YAZILIMI KULLANIN…

Kişisel veya kurum oalrak uç noktalarda yani bilgisayar ve mobil cihazlarda antivirüs programı kullanmanız gerekiyor. Sadece dışarıdan gelecek tehditler değil aynı zamanda çıkarılabilir aygıtlar(USB,CD,DVD vb.) yoluyla da oluşabilecek tehditlere karşı önleminizi almanız gerekiyor.